< Jaki flow pack mam wybrać? Przegląd najważniejszych funkcji. - Tarpak
Jaki flow pack mam wybrać? Przegląd najważniejszych funkcji. - Tarpak
249
post-template-default,single,single-post,postid-249,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
O flow packach słów kilka

Jaki flow pack mam wybrać? Przegląd najważniejszych funkcji.

Jaki flow pack mam wybrać? Przegląd najważniejszych funkcji.

„Flow pack – jaki jest, każdy widzi…”. Każdy widzi, ale nie każdy wie, na czym polega jego działanie. Jakie produkty można w nim pakować, a jakich należy unikać na flow packu? Czy jest to rozwiązane zarezerwowane tylko dla przemysłu spożywczego? Który flow pack wybrać? I w końcu najważniejsze pytanie… Czy jest mi w ogóle potrzebna taka maszyna? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Już sama nazwa każdej z maszyn pakujących podpowiada nam, ich zastosowanie. Kartoniarka służy do pakowania w kartony, a tubiarka do dozowania produktów w tuby. Co zatem kryje za sobą określenie „flow pack”? Jest to system pakowania produktów w folię, która może być podawana od góry lub od dołu. Folia jest zgrzewana wzdłuż opakowania oraz na końcach. Na pewno każdy doskonale zna ten rodzaj opakowania. Spotykamy się z nim codziennie. We flow packi zapakowane są bowiem batoniki, wafelki, ciastka, często warzywa, zioła, owoce, a nawet kosmetyki. Od niedawna nawet świstak już nie zawija czekolady w sreberka, ale zakupił maszynę i pakuje wszystko we flow packach…

 

Warto się zastanowić, dlaczego świstak zdecydował się na taki krok? Zapewne zauważył, że to rozwiązanie jest tańsze i łatwiejsze do zautomatyzowania, niż zawijanie czekolady w „te sreberka”, a następnie w papier. Poza tym produkty pakowane we flow packach są szczelnie zamykane w folii. Gwarantuje to dobre zabezpieczenie towaru podczas przechowywania, w transporcie i w końcu na półce sklepowej. Możliwość zastosowania pakowania w modyfikowanej atmosferze sprawia, że produkty zachowują świeżość na dłużej – ciastka zapakowane w ten sposób po otwarciu smakują niczym niedawno wyjęte z pieca. Flow packi mają jeszcze jedną zaletę – są to maszyny bardzo proste w obsłudze. Intuicyjne sterowanie, niska awaryjność, łatwa wymiana folii oraz oszczędność materiałów sprawiają, że produkty można pakować bez żadnych problemów, osiągając jednocześnie wysoką wydajność. Nieraz wystarczy tylko wybrać z pulpitu maszyny konkretny produkt, by ta sama ustawiła jego długość i  pozostałe parametry.

 

Mój produkt jest dość problematyczny…

 

A co z produktami o nieregularnych wymiarach, jak seler naciowy, bakłażan, cukinia, inne warzywa, wędliny, kiełbasy? I to nie stanowi problemu. Istnieją bowiem wersje flow packów, które posiadają system fotokomórek,  mierzący długość „wjeżdżającego” produktu tak, by zgrzać folię w odpowiednim miejscu. Możliwość zastosowania oddolnego podawania folii pozwala na pakowanie produktów o bardzo nieregularnych kształtach.

 

Flow pack nie tylko dla spożywki

 

Flow packi sprawdzają się nie tylko w przemyśle spożywczym. Jak się okazuje, służą też do pakowania innego rodzaju produktów. Jednymi z nich są cygara, cygaretki, e-papierosy, czy alkomaty jednorazowe. A czy wiedzieliście o tym, że prawie wszystkie bandaże oraz gaziki dostępne w aptece są pakowane na flow packach? W ostatnim czasie, w jednym z dyskontów spożywczych pojawiły się tusze do rzęs i inne kosmetyki również pakowane na tych maszynach. Co więcej, w samolotach zestawy sztućców są zawsze zapakowane tą właśnie metodą. Jak  więc widać, produkty pakowane we flow packach towarzyszą nam praktycznie wszędzie – nawet po oderwaniu się od ziemi!

 

Flow pack do wszystkiego?

 

No dobrze, ale czy są produkty, których NIE da się zapakować na flow packu? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie J. Są to wszelkiego rodzaju produkty sypkie, takie jak ryże, kasze, śrubki, a także małe produkty pakowane razem po kilka sztuk. Taki towarpakuje się zwykle w maszynach pionowych – o których już niebawem pojawi się kolejny artykuł. Tymczasem zdradzimy, że jest jednak pewien sposób na pakowanie takich produktów również we flow packach. Wystarczy podać je na papierowej tacy albo w plastikowym pojemniku. W taki sposób często pakuje się np. rukolę lub inne zioła dostępne w dyskontach spożywczych. Dlatego właśnie nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione na początku tego akapitu.

 

Ale czy ja w ogóle tego potrzebuję?!

 

Dochodzimy wreszcie do sedna całego artykułu. Czy maszyna flow pack jest mi w ogóle potrzebna? Należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 

  • Czy zależy mi na satysfakcji moich klientów?
  • Czy zależy mi na tym, by mój produkt był dobrze zabezpieczony?
  • Czy chcę, by mój proces pakowania był zautomatyzowany?
  • Czy zależy mi na maszynie niezawodnej, prostej w obsłudze?
  • Czy zwiększam produkcję bądź chcę to zrobić niebawem?

 

Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedź brzmi TAK, to można być pewnym, że taka maszyna doskonale spełni swoje funkcje.

 

Flow packi to maszyny, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – od spożywczego, po kosmetyczny. Są powszechnie używane, co świadczy o przewadze tych maszyn nad innymi. A dzięki praktycznej funkcjonalności flow packów świstak mógł odejść na zasłużoną emeryturę…

Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi flow packami, to zapraszamy do poznania szczegółów oferty oraz do kontaktu.